„Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej” Sławomira Kopra to kolejna i jak na razie ostatnia (podobno następna się pisze) książka z cyklu opisującego Polskę przedwojenną. Tym razem autor skupił się na najbardziej znanych nazwiskach sceny teatralnej i filmowej, ze wskazaniem na tę drugą. Jaracz i Fertner jako zasłużone gwiazdy teatru doskonale sprawdzili się także w kinowym repertuarze. Zresztą Fertner zagrał w pierwszym polskim filmie fabularnym „Antoś po raz pierwszy w Warszawie”, a rola ta stała się jego znakiem firmowym. Obaj panowie, znakomici aktorzy, dzisiaj nieco zapomniani, właściwie nieznani przez młode pokolenie, zapisali się na kartach historii teatru i kina. Jaracz był nie tylko świetnym aktorem, ale także założycielem działającego do dzisiaj Teatru Ateneum w Warszawie. Fertner z kolei stworzył setki niezapomnianych ról, zwłaszcza komediowych, ze wspomnianym Antosiem na czele. Koper bardzo szczegółowo opisuje barwne życie obu panów. Rozdział o Jaraczu jest najobszerniejszym w całej książce, przedstawiono jego życie prywatne i zawodowe, opisano wielkie role jak i problemy z alkoholem. Dowiadujemy się jak wyglądało ich życie w czasie okupacji i z jakimi problemami musieli się wówczas borykać.
Nie mniej ciekawie przedstawione zostały gwiazdy kabaretu i kina okresu międzywojennego. Te nazwiska pamiętane są do dzisiaj, a filmy z ich udziałem nadal mają setki wielbicieli i wiernych widzów. Tola Mankiewiczówna, Jadwiga Smosarska, Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński, Loda Halama, Konrad Tom i Zula Pogorzelska to gwiazdy pierwszej wielkości, ich toalety były kopiowane przez największe elegantki i elegantów Warszawy. Rewie z ich udziałem miały właściwie zagwarantowany sukces i rzadko zdejmowano je przed zagraniem co najmniej stu przedstawień. Najmniej znana była mi historia Zuli Pogorzelskiej toteż ten rozdział uważam za najciekawszy, choć jej życie skończyło się w dość tragiczny sposób. Ciekawie została także przedstawiona biografia Lody Halamy, która zmarła dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Postacie Mankiewiczówny, Smosarskiej, Bodo i Żabczyńskiego jako najbardziej rozpoznawalne nazwiska przedwojennego kina, zostały omówione na kilkunastu stronach, co jest zrozumiałe, z uwagi na poświęcone im w całości osobne pozycje. Mimo to autorowi udało się przybliżyć pokrótce najważniejsze momenty w ich karierach i życiu, trudne czasy okupacji i kto wie czy nie trudniejsze, przynajmniej dla niektórych, lata powojenne i próba odnalezienia się w nowej rzeczywistości politycznej.
„Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej” to doskonałe minibiografie najbardziej znanych artystów międzywojnia. Koprowi udało się uchwycić to co najważniejsze, drogę do sławy, życie prywatne, sukcesy zawodowe, ale i problemy alkoholowe, romanse i przykładne związki. Poznajemy gwiazdy teatru, kina, kabaretu, choć akurat w okresie dwudziestolecia te trzy muzy przenikały się i prędzej czy później każdy aktor/aktorka stawała przed kamerą czy występowała w rewii. Autor opisuje ówczesny światek towarzyski, wzajemne relacje, przyjaźnie i związki, nienawiści i walkę o widza. Dowiadujemy się również co nieco o działalności teatrów i kabaretów, o dyrektorach i reżyserach, a więc tych, którzy mieli władzę i potrafili wykreować gwiazdę.
Rewelacyjna książka dla miłośników Polski przedwojennej, filmów i aktorów tego okresu, świetnych piosenek nuconych do dzisiaj. Koper jak zwykle przyłożył się do pracy i stworzył napakowaną informacjami książkę, która uzupełni wiedzę o tamtych czasach. Jedyny zarzut jaki mam to jak zwykle do wydawcy, znowu korekta leży – literówki, literówki, literówki.
Koper Sławomir Afery i skandale II RP
Koper Sławomir Polskie piekiełko
Koper Sławomir Życie prywatne elit II RP
Koper Sławomir Wpływowe kobiety II RP